cogl master - en to da translation catalogue (80 entries)

en: Supported debug values:
da: Understøttede fejlfindingsværdier:

en: Special debug values:
da: Specielle fejlfindingsværdier:

en: Enables all non-behavioural debug options
da: Aktiverer alle ikke-opførsels-fejlfindingsvalgmuligheder

en: Additional environment variables:
da: Yderligere miljøvariable:

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
da: Kommaadskilt liste af GL-udvidelser som vi forestiller os er deaktiveret

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
da: Tilsidesæt GL-versionen som Cogl vil antage at driveren understøtter

en: Cogl debugging flags to set
da: Cogl fejlfindingsflag der skal angives

en: Cogl debugging flags to unset
da: Cogl fejlfindingsflag der skal fjernes

en: Cogl Options
da: Cogl-tilvalg

en: Show Cogl options
da: Vis Cogl-tilvalg

en: Cogl Tracing
da: Cogl-sporing

en: CoglObject references
da: CoglObject-referencer

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
da: Fejlfind referencetællingsproblemer for CoglObjects

en: Trace Texture Slicing
da: Spor teksturopskæring

en: debug the creation of texture slices
da: fejlfind dannelsen af teksturskiver

en: Trace Atlas Textures
da: Spor atlasteksturer

en: Debug texture atlas management
da: Fejlfind tekstur-atlashåndtering

en: Trace Blend Strings
da: Spor blanding af strenge

en: Debug CoglBlendString parsing
da: Fejlfind tolkning af CoglBlendString

en: Trace Journal
da: Spor journal

en: View all the geometry passing through the journal
da: Se al geometri som passerer gennem journalen

en: Trace Batching
da: Spor gruppering

en: Show how geometry is being batched in the journal
da: Vis hvordan geometri som passerer gennem journalen grupperes

en: Trace matrices
da: Spor matricer

en: Trace all matrix manipulation
da: Spor al matrixmanipulation

en: Trace Misc Drawing
da: Spor diverse tegneoperationer

en: Trace some misc drawing operations
da: Spor visse generelle tegneoperationer

en: Trace Pango Renderer
da: Spor Pango-rendering

en: Trace the Cogl Pango renderer
da: Spor Cogls Pango-rendering

en: Trace CoglTexturePixmap backend
da: Spor det underliggende CoglTexturePixmap-program

en: Trace the Cogl texture pixmap backend
da: Spor Cogls underliggende teksturpixmap-program

en: Visualize
da: Visualisér

en: Outline rectangles
da: Omrids rektangler

en: Add wire outlines for all rectangular geometry
da: Tilføj trådomrids for alle rektangulære geometrier

en: Show wireframes
da: Vis trådrammer

en: Add wire outlines for all geometry
da: Tilføj trådomrids for alle geometrier

en: Root Cause
da: Underliggende årsag

en: Disable Journal batching
da: Deaktivér journalgruppering

en: Disable batching of geometry in the Cogl Journal.
da: Deaktivér gruppering af geometri i Cogl-journalen.

en: Disable GL Vertex Buffers
da: Deaktivér GL-hjørnebuffere

en: Disable use of OpenGL vertex buffer objects
da: Deaktivér brugen af OpenGL-hjørnebufferobjekter

en: Disable GL Pixel Buffers
da: Deaktivér GL-pixelbuffere

en: Disable use of OpenGL pixel buffer objects
da: Deaktivér brugen af OpenGL-pixelbufferobjekter

en: Disable software rect transform
da: Deaktivér software-rekt.-transformation

en: Use the GPU to transform rectangular geometry
da: Brug GPU'en til at transformere rektangulær geometri

en: Cogl Specialist
da: Cogl-specialist

en: Dump atlas images
da: Smid atlasbilleder

en: Dump texture atlas changes to an image file
da: Smid teksturatlasændringer til en billedfil

en: Disable texture atlasing
da: Deaktivér teksturatlasering

en: Disable use of texture atlasing
da: Deaktivér brugen af teksturatlasering

en: Disable sharing the texture atlas between text and images
da: Deaktivér deling af teksturatlasset mellem tekst og billeder

en: When this is set the glyph cache will always use a separate texture for its atlas. Otherwise it will try to share the atlas with images.
da: Når dette er sat, vil glyfcachen altid bruge en separat tekstur til dens atlas, ellers vil den prøve at dele atlasset med billederne.

en: Disable texturing
da: Deaktivér teksturering

en: Disable texturing any primitives
da: Deaktivér teksturering af alle primitive

en: Disable arbfp
da: Deaktivér arbfp

en: Disable use of ARB fragment programs
da: Deaktivér brugen af ARB-fragmentprogrammer

en: Disable fixed
da: Deaktivér fastlåste

en: Disable use of the fixed function pipeline backend
da: Deaktivér brugen af det underliggende datakanalsprogram med fastlåste funktioner

en: Disable GLSL
da: Deaktivér GLSL

en: Disable use of GLSL
da: Deaktivér brugen af GLSL

en: Disable blending
da: Deaktivér blanding

en: Disable use of blending
da: Deaktivér brugen af blanding

en: Disable non-power-of-two textures
da: Deaktiver ikke-anden-potens-teksturer

en: Makes Cogl think that the GL driver doesn't support NPOT textures so that it will create sliced textures or textures with waste instead.
da: Får Cogl til at tro at GL-driveren ikke understøtter ikke-anden-potens-teksturer, så den vil danne teksturer som skiver, eller teksturer med spild i stedet.

en: Disable software clipping
da: Deaktivér softwareklipning

en: Disables Cogl's attempts to clip some rectangles in software.
da: Deaktivér Cogls forsøg på at klippe visse rektangler i software.

en: Show source
da: Vis kilde

en: Show generated ARBfp/GLSL source code
da: Vis genereret ARBfp/GLSL-kildekode

en: Trace some OpenGL
da: Spor OpenGL delvist

en: Traces some select OpenGL calls
da: Spor visse udvalgte OpenGL-kald

en: Trace offscreen support
da: Spor uden-for-skærmen-understøttelse

en: Debug offscreen support
da: Fejlfind uden-for-skærmen-understøttelse

en: Disable program caches
da: Deaktivér programcacher

en: Disable fallback caches for arbfp and glsl programs
da: Deaktivér reservecacher for arbfp- og glsl-programmer

en: Disable read pixel optimization
da: Deaktivér læs-pixel-optimering

en: Disable optimization for reading 1px for simple scenes of opaque rectangles
da: Deaktivér optimering for at læse 1px for simple scener af uigennemsigtige rektangler

en: Trace clipping
da: Spor klipning

en: Logs information about how Cogl is implementing clipping
da: Logger information om hvordan Cogl implementerer klipning

en: Trace performance concerns
da: Ydelsesbekymringer angående spor

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
da: Prøver at fremhæve ikke-optimal brug af Cogl.
