cogl master - en to el translation catalogue (80 entries)

en: Supported debug values:
el: Υποστηριζόμενες τιμές αποσφαλμάτωσης:

en: Special debug values:
el: Ειδικές τιμές αποσφαλμάτωσης

en: Enables all non-behavioural debug options
el: Ενεργοποιεί όλες τις επιλογές μη συμπεριφορικής αποσφαλμάτωσης

en: Additional environment variables:
el: Επιπρόσθετες μεταβλητές περιβάλλοντος

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
el: Λίστα πρόσθετων GL χωρισμένα με κόμματα για να προσποιούνται πως είναι απενεργοποιημένα

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
el: Παράκαμψη της έκδοσης GL όπου το Cogl θα υποθέσει την υποστήριξη του οδηγού

en: Cogl debugging flags to set
el: Ενεργοποίηση σημαιών αποσφαλμάτωσης Cogl

en: Cogl debugging flags to unset
el: Απενεργοποίηση σημαιών αποσφαλμάτωσης Cogl

en: Cogl Options
el: Επιλογές Cogl

en: Show Cogl options
el: Εμφάνιση επιλογών Cogl

en: Cogl Tracing
el: Εντοπισμός Cogl

en: CoglObject references
el: Αναφορές του CoglObject

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
el: Αποσφαλμάτωση αναφορά καταμέτρησης ζητημάτων για το CoglObjects

en: Trace Texture Slicing
el: Ανίχνευση τεμαχισμoύ Υφής

en: debug the creation of texture slices
el: αποσφαλμάτωση της δημιουργίας τεμαχισμoύ υφής

en: Trace Atlas Textures
el: Ανίχνευση υφών Atlas

en: Debug texture atlas management
el: Αποσφαλμάτωση διαχείρισης υφών atlas

en: Trace Blend Strings
el: Ανίχνευση Σσυμβολοσειρών Blend

en: Debug CoglBlendString parsing
el: Αποσφαλμάτωση ανάλυσης CoglBlendString

en: Trace Journal
el: Ανίχνευση αναφοράς

en: View all the geometry passing through the journal
el: Προβολή όλης της γεωμετρίας που διέρχεται από την αναφορά

en: Trace Batching
el: Ανίχνευση ουράς ενεργειών

en: Show how geometry is being batched in the journal
el: Προβολή γεωμετρίας της ουράς ενεργειών στην αναφορά

en: Trace matrices
el: Ανίχνευση πινάκων

en: Trace all matrix manipulation
el: Εντοπισμός όλων των χειραγωγήσεων πινάκων

en: Trace Misc Drawing
el: Ανίχνευση διάφορων σχεδίων

en: Trace some misc drawing operations
el: Ανίχνευση διάφορων λειτουργιών σχεδίων

en: Trace Pango Renderer
el: Ανίχνευση απεικoνιστή Pango

en: Trace the Cogl Pango renderer
el: Ανίχνευση του απεικoνιστή Cogl Pango

en: Trace CoglTexturePixmap backend
el: Ανίχνευση συστήματος υποστήριξης CoglTexturePixmap

en: Trace the Cogl texture pixmap backend
el: Ανίχνευση συστήματος υποστήριξης Cogl Texture Pixmap

en: Visualize
el: Απεικόνιση

en: Outline rectangles
el: Περίγραμμα ορθογωνίων

en: Add wire outlines for all rectangular geometry
el: Προσθήκη γραμμικών περιγραμμάτων για όλα τα ορθογώνια

en: Show wireframes
el: Εμφάνιση γραμμικών σχημάτων

en: Add wire outlines for all geometry
el: Προσθήκη γραμμικών περιγραμμάτων σε όλη τη γεωμετρία

en: Root Cause
el: Βασική αιτία

en: Disable Journal batching
el: Απενεργοποίηση αναφοράς ουράς ενεργειών

en: Disable batching of geometry in the Cogl Journal.
el: Απενεργοποίηση ουράς ενεργειών γεωμετρίας στην αναφορά Cogl.

en: Disable GL Vertex Buffers
el: Απενεργοποίηση ρυθμιστών GL Vertex

en: Disable use of OpenGL vertex buffer objects
el: Απενεργοποίηση όλων των ρυθμιστών OpenGL Vertex

en: Disable GL Pixel Buffers
el: Απενεργοποίηση ρυθμιστών GL Pixel

en: Disable use of OpenGL pixel buffer objects
el: Απενεργοποίηση όλων των ρυθμιστών OpenGL Pixel

en: Disable software rect transform
el: Απενεργοποίηση του μετασχηματισμού λογισμικού rect

en: Use the GPU to transform rectangular geometry
el: Χρήση του GPU για τον μετασχηματισμό της ορθογώνιας γεωμετρίας

en: Cogl Specialist
el: Ειδικός Cogl

en: Dump atlas images
el: Απόρριψη εικόνων atlas

en: Dump texture atlas changes to an image file
el: Απόρριψη αλλαγών των υφών atlas σε αρχείο απεικόνισης

en: Disable texture atlasing
el: Απενεργοποίηση ατλαντοποίησης υφών

en: Disable use of texture atlasing
el: Απενεργοποίηση χρήσης της ατλαντοποίησης υφών

en: Disable sharing the texture atlas between text and images
el: Απενεργοποίηση κοινής χρήσης της υφής atlas μεταξύ κειμένου και εικόνων

en: When this is set the glyph cache will always use a separate texture for its atlas. Otherwise it will try to share the atlas with images.
el: Όταν αυτό έχει οριστεί η μνήμη glyph cache θα χρησιμοποιεί μια ξεχωριστή υφή για atlas. Διαφορετικά, θα προσπαθεί να μοιραστεί το atlas με εικόνες.

en: Disable texturing
el: Απενεργοποίηση δημιουργίας υφών

en: Disable texturing any primitives
el: Απενεργοποίηση δημιουργίας υφών των αρχέτυπων

en: Disable arbfp
el: Απενεργοποίηση arbfp

en: Disable use of ARB fragment programs
el: Απενεργοποίηση χρήσης σκελίδων λογισμικού ARB

en: Disable fixed
el: Απενεργοποίηση καθορισμένων

en: Disable use of the fixed function pipeline backend
el: Απενεργοποίηση χρήσης της καθορισμένης ρουτίνας συστήματος υποστήριξης

en: Disable GLSL
el: Απενεργοποίηση του GLSL

en: Disable use of GLSL
el: Απενεργοποίηση χρήσης του GLSL

en: Disable blending
el: Απενεργοποίηση blending

en: Disable use of blending
el: Απενεργοποίηση χρήσης του blending

en: Disable non-power-of-two textures
el: Απενεργοποίηση μη-τετραγωνικών υφών

en: Makes Cogl think that the GL driver doesn't support NPOT textures so that it will create sliced textures or textures with waste instead.
el: Κάνει το Cogl να βλέπει ότι ο οδηγός GL δέν υποστηρίζει υφές NOPT ώστε αντ' αυτού θα δημιουργεί υφές φέτες ή υφές με σκουπίδια.

en: Disable software clipping
el: Απενεργοποίηση περικοπής λογισμικού

en: Disables Cogl's attempts to clip some rectangles in software.
el: Απενεργοποιεί τις προσπάθειες του cogl να περικόψει κάποια ορθογώνια στο λογισμικό.

en: Show source
el: Προβολή πηγής

en: Show generated ARBfp/GLSL source code
el: Προβολή δημιουργηθέντος πηγαίου κώδικα ARBfp/GLSL

en: Trace some OpenGL
el: Ανίχνευση OpenGL

en: Traces some select OpenGL calls
el: Ανιχνεύει κάποια OpenGL calls

en: Trace offscreen support
el: Ανίχνευση υποστήριξης offscreen

en: Debug offscreen support
el: Αποσφαλμάτωση υποστήριξης offscreen

en: Disable program caches
el: Απενεργοποίηση μνήμης cache προγραμμάτων

en: Disable fallback caches for arbfp and glsl programs
el: Απενεργοποίηση αναδίπλωσης μνήμης cache για arbfp και glsl προγράμματα

en: Disable read pixel optimization
el: Απενεργοποίηση βελτιστοποίησης read pixel

en: Disable optimization for reading 1px for simple scenes of opaque rectangles
el: Απενεργοποίηση βελτιστοποίησης για την ανάγνωση 1px για απλές σκηνές αδιαφανών ορθογωνίων

en: Trace clipping
el: Ανίχνευση περικοπών

en: Logs information about how Cogl is implementing clipping
el: Καταγραφή πληροφοριών σχετικά με το πώς το Cogl εφαρμόζει περικοπές

en: Trace performance concerns
el: Ανησυχίες επιδόσεων ανίχνευσης

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
el: Προσπαθεί να αναδείξει την υποβέλτιστη χρήση του Cogl.
