cogl master - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Supported debug values:
ja: サポートするデバッグ変数:

en: Special debug values:
ja: 特別なデバッグ変数:

en: Enables all non-behavioural debug options
ja: すべての非ビヘイビアのデバッグオプションを有効にします。

en: Additional environment variables:
ja: 追加の環境変数:

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
ja: GL 拡張にみえるが利用不可能なものをカンマで分離したリスト

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
ja: ドライバーがサポートしていると Cogl が仮定する GL のバージョンをオーバーライドする

en: Cogl debugging flags to set
ja: Cogl のデバッグフラグを指定する

en: Cogl debugging flags to unset
ja: Cogl のデバッグフラグを解除する

en: Cogl Options
ja: Cogl のオプション

en: Show Cogl options
ja: Cogl のオプションを表示する

en: Cogl Tracing
ja: Cogl のトレーシング

en: CoglObject references
ja: CoglObject の参照

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
ja: CoglObjects の参照カウントの問題をデバッグします。

en: Trace Texture Slicing
ja: テクスチャースライシングのトレース

en: debug the creation of texture slices
ja: テクスチャースライスの作成をデバッグします。

en: Trace Atlas Textures
ja: アトラステクスチャーのトレース

en: Debug texture atlas management
ja: アトラステクスチャーの管理をデバッグします。

en: Trace Blend Strings
ja: 文字のブレンドのトレース

en: Debug CoglBlendString parsing
ja: CoglBlendString の解析をデバッグします。

en: Trace Journal
ja: ジャーナルのトレース

en: View all the geometry passing through the journal
ja: ジャーナルを通過するすべてのジオメトリーを表示します。

en: Trace Batching
ja: バッチ処理のトレース

en: Show how geometry is being batched in the journal
ja: ジオメトリーがジャーナルにバッチ処理されている状況を表示します。

en: Trace matrices
ja: 行列のトレース

en: Trace all matrix manipulation
ja: すべての行列操作をトレースします。

en: Trace Misc Drawing
ja: その他の描画のトレース

en: Trace some misc drawing operations
ja: その他の雑多な描画操作をトレースします。

en: Trace Pango Renderer
ja: Pango レンダラーのトレース

en: Trace the Cogl Pango renderer
ja: Cogl の Pango レンダラーをトレースします。

en: Trace CoglTexturePixmap backend
ja: Cogl テクスチャーピクセルマップのバックエンドのトレース

en: Trace the Cogl texture pixmap backend
ja: Cogl テクスチャーピクセルマップのバックエンドをトレースします。

en: Visualize
ja: 可視化

en: Outline rectangles
ja: アウトラインの矩形

en: Add wire outlines for all rectangular geometry
ja: すべての矩形のジオメトリーのワイアーアウトラインを追加します。

en: Show wireframes
ja: ワイアーフレームの表示

en: Add wire outlines for all geometry
ja: すべてのジオメトリーのワイアーのアウトラインを追加します。

en: Root Cause
ja: 根本的原因

en: Disable Journal batching
ja: ジャーナルバッチ処理の無効化

en: Disable batching of geometry in the Cogl Journal.
ja: Cogl のジャーナル内のジオメトリーのバッチ処理を無効にします。

en: Disable GL Vertex Buffers
ja: GL 頂点バッファーの無効化

en: Disable use of OpenGL vertex buffer objects
ja: OpenGL 頂点バッファーオブジェクトの使用を無効化します。

en: Disable GL Pixel Buffers
ja: GL ピクセルバッファーの無効化

en: Disable use of OpenGL pixel buffer objects
ja: OpenGL ピクセルバッファーオブジェクトの使用を無効化します。

en: Disable software rect transform
ja: ソフトウェアによる矩形変換の無効化

en: Use the GPU to transform rectangular geometry
ja: 矩形のジオメトリーを変換するために GPU を使用します。

en: Cogl Specialist
ja: Cogl スペシャリスト

en: Dump atlas images
ja: テクスチャーアトラスのダンプ

en: Dump texture atlas changes to an image file
ja: テクスチャーアトラスを１つの画像ファイルにダンプします。

en: Disable texture atlasing
ja: テクスチャーアトラシングの無効化

en: Disable use of texture atlasing
ja: テクスチャーアトラシングの使用を無効化します。

en: Disable sharing the texture atlas between text and images
ja: 文字と画像の間のテクスチャーアトラスの共有を無効化します。

en: When this is set the glyph cache will always use a separate texture for its atlas. Otherwise it will try to share the atlas with images.
ja: この設定が有効な場合、グリフのキャッシュは、常にそのアトラスのために別のテクスチャーを使用します。それ以外の場合は、画像とアトラスを共有しようとします。

en: Disable texturing
ja: テクスチャーの無効化

en: Disable texturing any primitives
ja: テクスチャーと任意のプリミティブを無効にします。

en: Disable arbfp
ja: ARBfp の無効化

en: Disable use of ARB fragment programs
ja: ARB フラグメントプログラムの使用を無効化します。

en: Disable fixed
ja: 固定機能パイプラインの無効化

en: Disable use of the fixed function pipeline backend
ja: 固定機能パイプラインのバックエンドの使用を無効化します。

en: Disable GLSL
ja: GLSL の無効化

en: Disable use of GLSL
ja: GLSL の使用を無効化します。

en: Disable blending
ja: ブレンディングの無効化

en: Disable use of blending
ja: ブレンディングの使用を無効化します。

en: Disable non-power-of-two textures
ja: 2の累乗以外のサイズのテクスチャーの無効化

en: Makes Cogl think that the GL driver doesn't support NPOT textures so that it will create sliced textures or textures with waste instead.
ja: Cogl はスライスされたテクスチャーや代わりに無駄な部分を持つテクスチャーを作成されるように、GL ドライバーが NPOT テクスチャーをサポートしていないことを考慮しなければなりません。

en: Disable software clipping
ja: ソフトウェアクリッピングの無効化

en: Disables Cogl's attempts to clip some rectangles in software.
ja: 一部の矩形をソフトウェアにてクリップする Cogl の試みを無効化します。

en: Show source
ja: ソースコードの表示

en: Show generated ARBfp/GLSL source code
ja: ARBfp/GLSL のソースコードを生成して表示します。

en: Trace some OpenGL
ja: いくつかの OpenGL のトレース

en: Traces some select OpenGL calls
ja: いくつか選択した OpenGL の呼び出しをトレースします。

en: Trace offscreen support
ja: オフスクリーンサポートのトレース

en: Debug offscreen support
ja: オフスクリーンサポートをデバッグします。

en: Disable program caches
ja: プログラムキャッシュの無効化

en: Disable fallback caches for arbfp and glsl programs
ja: ARBfp と GLSL プログラムに対する代替キャッシュの適用を無効化します。

en: Disable read pixel optimization
ja: ピクセルの最適化の読み込みの無効化

en: Disable optimization for reading 1px for simple scenes of opaque rectangles
ja: 不透明な矩形のシンプルなシーンのために1ピクセル読み込む最適化を無効化します。

en: Trace clipping
ja: クリッピングのトレース

en: Logs information about how Cogl is implementing clipping
ja: Cogl に実装されているクリッピング機能のログ情報を記録します。

en: Trace performance concerns
ja: トレース実行の関心領域

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
ja: Cogl の使用時の最適下限の強調表示を試みる
